Valid XHTML 1.0 Transitionalstrona główna
warto zobaczyć w powiecie!
trasy i wycieczki po powiecie
wpisz się na księgę gości!
materiały do pobrania
mapka powiatu
linki do ciekawych stron
publikacje użyte do stworzenia strony
kontakt z autorem
współpraca, partnerzy, reklama
Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego
W Środku Polski


Opis gminy Dłutów

Ślądkowice


Ślądkowice, dawniej zwane Sulatkowicami, lub Szulanthkowyczami to stara miejscowość wspominana już w roku 1398 w akcie erekcyjnym kościoła w Pabianicach. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od popularnego przed wiekami imienia Sulęta.

Zabytkiem Ślądkowic są pozostałości dawnego dworu. Skromnie wyglądający, parterowy dom, zdradzający nieśmiałe cechy neoklasycyzmu jest... połową (bez ganku) dawnej siedziby. Niestety nie zachowało się niemal nic z parku, który został wycięty. Dotrwały jednak pozostałości zabudowań folwarcznych. Budynek obecnie spełnia funkcje mieszkalne.

Do niedawna w Ślądkowicach-Łajscach znajdowały się mogiły żołnierzy niemieckich poległych podczas operacji 1914 r. Kilka lat temu groby zostały ekshumowane i przewiezione prawdopodobnie do Niemiec (relacja mieszkanki wsi). Jednak zachowane płyty nagrobne sugerują o leżących tam żołnierzach rosyjskich. Prawdopodobnie spoczywali tam przedstawiciele obu narodowości. Co się jednak stało z prochami Rosjan?


Zachowane płyty nagrobne w Ślądkowicach.

Zachowane płyty nagrobne w Ślądkowicach.


Na leśnej polanie, w pobliżu wsi, znajduje się drewniana gajówka. W jej sąsiedztwie rośnie kilka pomnikowych dębów i lip.


Gajówka Ślądkowice.

Gajówka Ślądkowice.


Więcej o dworze na stronie:

Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego


Tekst: Tomek Szwagrzak

Zdjęcia: Tomek Szwagrzak