Valid XHTML 1.0 Transitionalstrona główna
warto zobaczyć w powiecie!
trasy i wycieczki po powiecie
wpisz się na księgę gości!
materiały do pobrania
mapka powiatu
linki do ciekawych stron
publikacje użyte do stworzenia strony
kontakt z autorem
współpraca, partnerzy, reklama
Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego
W Środku Polski


Spis rzek

Rzeka Ner

Ner jest największą rzeką przepływającą przez powiat pabianicki. Bierze swój początek na terenie Łodzi, następnie płynie przez gminy Brójce i Łódź, czyli teren dawnych włości pabianickich(czytaj więcej w historii ziemi i powiatu). Potem znów wraca do Łodzi, przepływając przez jej południową część. Następnie rozpoczyna przygodę z powiatem pabianickim, wpływając do Konstantynowa Łódzkiego.


Ner w Charbicach.

Ner w Charbicach.


Ner przepływa przez całą długość gminy Lutomiersk. Nad rzeką położone są tam dwa dawne ośrodki miejskie: Lutomiersk i Kazimierz. Osadnictwo nad Nerem swoje początki ma tysiące lat temu. W dolinie rzeki znajduje się wiele grodzisk, czyli pozostałości dawnych grodów.


Ner w Lutomiersku. Na drugim brzegu widoczny klasztor.

Ner w Lutomiersku. Na drugim brzegu widoczny klasztor.


Jeszcze niedawno, w czasach prosperity łódzkiego przemysłu, Ner był bodaj najbardziej zanieczyszczoną rzeką w Polsce. Płynęły w niej wszystkie możliwe substancje chemiczne i brudy. Dziś, kiedy większość wielkich zakładów pracy już nie istnieje, a w Łodzi działa oczyszczalnia ścieków GOŚ, do Neru powoli wraca życie. Wiele jednak jeszcze lat upłynie, aż rzeka spełniać będzie normy czystości. W czasach kiedy jej bliskość czuć było z daleka, nazywano ją łódzkim Nilem, ponieważ użyźniała okoliczne gleby.


Powiązania:

Konstantynów Łódzki >>>

Gmina Lutomiersk >>>

Lutomiersk >>>

Kazimierz >>>


Tekst: Tomek Szwagrzak

Zdjęcia: Tomek Szwagrzak