Valid XHTML 1.0 Transitionalstrona główna
warto zobaczyć w powiecie!
trasy i wycieczki po powiecie
wpisz się na księgę gości!
materiały do pobrania
mapka powiatu
linki do ciekawych stron
publikacje użyte do stworzenia strony
kontakt z autorem
współpraca, partnerzy, reklama
Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego
W Środku Polski


Opis Pabianic

Pałac Enderów

Przy ulicy Zamkowej 5 w Pabianicach wznosi się jedna z najbardziej charakterystycznych i monumentalnych budowli w tym mieście. Jest to wzniesiony w roku 1883 eklektyczny pałac Karola i Teodora Enderów. Obiekt ten jest symbolem XIX – wiecznej potęgi i pychy pabianickich fabrykantów. Jest też pamiątką po ówczesnych czasach gwałtownego rozwoju miasta. Pałac „grał” nawet w filmie, kiedy Pabianice (nie po raz pierwszy zresztą) „udawały” sąsiednią Łódź. Andrzej Wajda kręcił tutaj sceny do filmu Ziemia obiecana. Dziś budynek nadal pełni ważną nie tylko dla samego miasta funkcję. Od roku 1999 mieści się w nim pabianickie starostwo.


Pałac Enderów w Pabianicach.

Pałac Enderów w Pabianicach.


Nie tylko wielkość i fasada rodzinnego „domu mieszkalnego” robiły wrażenie. Pełne przepychu były także wnętrza. Enderowie gromadzili w pałacu dzieła sztuki z różnych stron świata. Stylowe meble i obrazy były ozdobą i tak bogatych już wnętrz. Do dzisiejszych czasów przetrwała część wystroju w postaci stiukowych zdobień, czy kwiecistych plafonów, a w Sali Złotej nadal oglądać można wspaniały kominek. W sali tej obecnie urzęduje rada powiatu. Enderowie prowadzili tutaj nawet prywatny mini ogród zoologiczny, w którym hodowali małpy, daniele, jeże, oraz rzadkie gatunki ptaków.


Fragment pałacu i stylowa kamienica na drugim planie.

Fragment pałacu i stylowa kamienica na drugim planie.


Po II wojnie światowej pałac nadal był związany z przemysłem bawełnianym. Pełnił funkcje domu kultury PZPB "Pamotex", odbywały się w nim występy zakładowe, oraz działała biblioteka. Jako, że budynek dziś jest obiektem publicznym, wstęp do niego jest częściowo wolny.


Więcej o pałacu na stronie:

Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego


Tekst: Tomek Szwagrzak

Zdjęcia: Tomek Szwagrzak