Valid XHTML 1.0 Transitionalstrona główna
warto zobaczyć w powiecie!
trasy i wycieczki po powiecie
wpisz się na księgę gości!
materiały do pobrania
mapka powiatu
linki do ciekawych stron
publikacje użyte do stworzenia strony
kontakt z autorem
współpraca, partnerzy, reklama
Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego
W Środku Polski


Opis Pabianic

Kościół Najświętszej Marii Panny


Wieże kościoła Najświętszej Marii Panny widziane z Bugaju, na tle zachodzącego słońca.

Wieże kościoła Najświętszej Marii Panny widziane z Bugaju, na tle zachodzącego słońca


Pod koniec XIX wieku postanowiono zbudować w Pabianicach nowy kościół katolicki. Początkowo miał stanąć na Starym Mieście, lecz ostatecznie wybrano teren zwany „gliniankami” przy ulicy Zamkowej. Mieszkańcom „starówki” nie było to na rękę i w miejscu pierwotnej lokalizacji nowej świątyni, wzniesiono też drugą – skromny kościół św. Floriana.


Kościół Najświętszej Marii Panny. Na pierwszym planie ulica Zamkowa.

Kościół Najświętszej Marii Panny. Na pierwszym planie ulica Zamkowa.


W roku 1897 teren przy ul. Zamkowej został oddany kościołowi, a we wrześniu 1898 roku przystąpiono do budowy. 24 maja 1900 poświęcono fundamenty, a ksiądz prałat Edward Szulc (proboszcz parafii św. Mateusza) wmurował kamień węgielny. Budowla wzorowana na kościele NMP w Łodzi została poświęcona w roku 1903 przez księdza Jana Śliwińskiego, prałata kapituły włocławskiej.


Kościół Najświętszej Marii Panny.

Kościół Najświętszej Marii Panny.


Architektem świątyni był inżynier Tadeusz Markiewicz, a roboty wykonywała firma „Józef Hans”. Mimo, że 20 grudnia 1900 roku odprawiono tu pierwszą mszę, to prace budowlane trwały nadal. W roku 1904 wzniesiono wieże, a trzy lata później powstała parafia Najświętszej Marii Panny. Jej pierwszym proboszczem został ksiądz Wojciech Helbich. W 1910 roku kościół wzbogacił się o trzy piękne dzwony, które w roku 1916 zniszczyli i wywieźli Niemcy. W 1919 roku parafię przekazano księżom misjonarzom św. Wincentego a' Paulo. Zakupione zostały wtedy na raty w Szwajcarii nowe dzwony. W następnych latach prowadzono prace wykończeniowe wnętrza, oraz porządkowe na terenie przykościelnym. W roku 1928 budowla została w większości ukończona, lecz w latach powojennych nadal wyposażano wnętrze. Podczas II wojny światowej Niemcy znów wywieźli dzwony. Obecne (Maryja, Józef i Wincenty a' Paulo) pochodzą z roku 1966.


Kościół Najświętszej Marii Panny.

Kościół Najświętszej Marii Panny.


Ten monumentalny kościół o wysokości 67 metrów zbudowany jest na planie krzyża i prezentuje styl neogotycki. Jest to najwyższa budowla w mieście (nie licząc kominów). W ostatnich latach zainstalowana została nocna iluminacja.


Plebania.

Plebania.


Tekst: Tomek Szwagrzak

Zdjęcia: Tomek Szwagrzak