Valid XHTML 1.0 Transitionalstrona główna
warto zobaczyć w powiecie!
trasy i wycieczki po powiecie
wpisz się na księgę gości!
materiały do pobrania
mapka powiatu
linki do ciekawych stron
publikacje użyte do stworzenia strony
kontakt z autorem
współpraca, partnerzy, reklama
Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego
W Środku Polski


Opis Pabianic

Pabianice z lotu ptaka.


otwórz w większej rozdzielczości

Widok na ulicę Piłsudskiego od ul. Zamkowej na północ. Przy dolnej krawędzi widoczne od lewej: pałac Enderów (obecnie starostwo), dawne biuro główne (kantor) zakładów Krusche i Ender, dawny hotel "Pod złotą kotwicą", park J. Słowackiego, oraz fragment dworu. W środkowym obszarze zdjęcia widać zakłady Polfa, a na dalszym planie Łódź.


otwórz w większej rozdzielczości

Główne skrzyżowanie w centrum miasta (widok na zachód), a przy nim SDH "Trzy Korony", zabytkowe domy tkaczy, oraz kościół ewangelicki. Dawniej znajdował się tu Nowy Rynek. Dalej widoczny największy w mieście - kościół Najświętszej Marii Panny. Przed nim centrum handlowe Echo, a po drugiej stronie ulicy blok "jamnik", oraz wieżowce i bloki na terenie dawnego osiedla robotniczego "famuły". Dalej, na zachód widoczny pabianicki młyn i Piątkowisko, przy drodze do Chorzeszowa. Na północ od kościoła - trasa do Lutomierska.


otwórz w większej rozdzielczości

Zbliżenie na ulicę Piłsudskiego, oraz zakłady Polfy Pabianice.


otwórz w większej rozdzielczości

Południowo-zachodnia część miasta. Bloki na Piaskach, kościół p.w. św. Maksymiliana Kolbego, a za nim - szpital Pabianickie Centrum Medyczne. Z lewej strony, wśród drzew stadion PTC, a przy prawej krawędzi zdjęcia wieżowce przy krańcówce tramwajowej na osiedlu J. Salwy. Las za nimi to największy w mieście - Park Wolności.


otwórz w większej rozdzielczości

Widok na wschód. Na pierwszym planie kościół św. Mateusza przy Starym Rynku, oraz kamienice na "starówce" - podczas okupacji znajdowało się tu pabianickie getto. Przez środek zdjęcia biegnie ulica (od rynku na wschód) ulica Warszawska. Przy niej budynek dawnej Pabii Moden, a przed nim ukryty za drzewami kościół św. Floriana. Z lewej strony zdjęcia - obecny (zielony) budynek sądu, a dawniej Pabianickich Zakładów Tkanin Technicznych.


Tekst: Tomek Szwagrzak

Zdjęcia: Marta Węgierska