Valid XHTML 1.0 Transitionalstrona główna
warto zobaczyć w powiecie!
trasy i wycieczki po powiecie
wpisz się na księgę gości!
materiały do pobrania
mapka powiatu
linki do ciekawych stron
publikacje użyte do stworzenia strony
kontakt z autorem
współpraca, partnerzy, reklama
Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego
W Środku Polski


Opis gminy Lutomiersk

Dwory w Malanowie

W Malanowie na jednym ze stawów, znajduje się jeszcze wyspa-kopiec, na której istniał kiedyś dwór obronny. Wieś pojawia się w dokumentach w roku 1421, jako własność rodu Przosnów i zawsze znajdowała się w rękach prywatnych.


Kopiec podworski w Malanowie.

Kopiec podworski w Malanowie.


Dwór opisywany jako drewniany, wzniesiony na podmurowaniu pojawia się w informacji z roku 1780. Powstał on za sprawą późniejszych właścicieli wsi, rodu Ogończyków-Malanowskich po potopie szwedzkim w II połowie XVII wieku, lub na przełomie wieków XVII i XVIII. Wzniesiono go na wyspie-kopcu o średnicy ok. 45 metrów. Był on prawdopodobnie pierwszym i ostatnim dworem powstałym na sztucznie usypanym kopcu.


Kopiec podworski w Malanowie.

Kopiec podworski w Malanowie.


W publikacjach znaleźć można informacje, że w Malanowie zachował się drewniany dwór. Niestety prawda jest taka, że tego obiektu już praktycznie nie ma. Smutne jest to tym bardziej, że oglądać go można było jeszcze w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku. W roku 2008 po dworze pozostały dosłownie dwie ściany, komin i kupa gruzu...


To zdjęcie zostało zrobione w 1995 roku (!) (Foto autorstwa T. Karpińskiego pochodzi z książki "Dwory i Pałace okolic Łodzi"-Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Łodzi, Łódź 1997.


Dwór wzniesiony został w I połowie XIX wieku według projektu Kornela Gabrielskiego. Zachował się park podworski o powierzchni ponad 4 ha.Dwór dziś już praktycznie nie istnieje...

Dwór dziś już praktycznie nie istnieje...

Dwór dziś już praktycznie nie istnieje...


Więcej o dworach na stronie:

Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego


Tekst: Tomek Szwagrzak

Zdjęcia: Tomek Szwagrzak, T. Karpiński