Valid XHTML 1.0 Transitionalstrona główna
warto zobaczyć w powiecie!
trasy i wycieczki po powiecie
wpisz się na księgę gości!
materiały do pobrania
mapka powiatu
linki do ciekawych stron
publikacje użyte do stworzenia strony
kontakt z autorem
współpraca, partnerzy, reklama
Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego
W Środku Polski


Opis gminy Lutomiersk

Kazimierz nad Nerem


Położony na drugim brzegu Neru, naprzeciwko Lutomierska, Kazimierz tworzy z nim swoisty „duopolis”. Od zawsze te dwa miasta ze sobą konkurowały na wiele sposobów. Kłócono się kto ma pobierać opłatę za przeprawę przez Ner, mieszkańcy prowadzili boje o ziemie położone pomiędzy miejscowościami, konflikty spowodowane były też wzajemną konkurencją funkcjonujących obok siebie miast. Znana jest historia związana z prośbą władz Lutomierska o wypożyczenie szubienicy potrzebnej do egzekucji. Burmistrz Kazimierza odmówił słowami: „Szubienice mamy dla nas i dla naszych synów, a nie dla obcych!”. Wiodły tu drogi z Łęczycy do Lutomierska, oraz z Krakowa do Torunia i z Kalisza na Mazowsze.


Rzeka Ner. W oddali widoczny kościół w Kazimierzu.

Rzeka Ner. W oddali widoczny kościół w Kazimierzu.


Legenda o założeniu miasta

Polujący w okolicznych lasach król Kazimierz Wielki zgubił się i długo błąkał się po dziczy. Zmęczony znalazł schronienie pod wielkim dębem. Rankiem spotkał Cyganów, którzy wskazali mu drogę do Lutomierska. W nagrodę król podarował swym wybawcom ziemię na której polował. Osadzie nadano nazwę od imienia królewskiego, a w herbie umieszczono dąb.


Tak naprawdę nazwa miejscowości pochodzi od jej założyciela, również Kazimierza, ale Kondradowicza – syna Konrada Mazowieckiego, księcia łęczyckiego i sieradzkiego.


Kościół św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu.


Kazimierz uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1288. Należał wtedy do cystersów z Wąchocka, którzy uzyskali te ziemie od książąt łęczyckich. Istniała tu komora celna. Po koniec XIII wieku Kazimierz przeszedł we władanie klasztoru w Trzemesznie. Na przełomie XIV i XV stulecia występowali kasztelanowie kazimierscy. Miasto utraciło status grodu kasztelańskiego w roku 1438, kiedy funkcję przejął Inowłódz. Na wojnę pruską w roku 1459 Kazimierz wysłał jedynie jednego żołnierza. W 1793 roku w mieście były 34 domy i pięć pustych placów. Posiadało jedynie 179 mieszkańców. Jedenastu z nich trudniło się rzemiosłem.


Rynek w Kazimierzu.

Rynek w Kazimierzu.


Epidemie, wylewy Neru, zniszczenia wojenne, oraz rozwój Lutomierska sprawiły, że Kazimierz pod koniec XVIII wieku podupadł. Po kasacie zakonu przeszedł w ręce rządu, a następnie stał się własnością szkachecką. W 1870 roku stracił prawa miejskie. Zniszczony został też podczas tzw. „Bitwy o Łódź” w roku 1914. Dziś jest to wieś posiadająca około siedmiuset mieszkańców. Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem.


Atrakcje Kazimierza:

Kościół św. Jana Chrzciciela >>>

Zespół drewnianych stodół w Kazimierzu >>>


Powiązania:

Rzeka Ner >>>


Tekst: Tomek Szwagrzak

Zdjęcia: Tomek Szwagrzak